„Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym”
Nazwa programu: Regionalny Program Operacyjny
Program Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020
Beneficjent: Sӓchsische Landesstiftung Natur und Umwelt – Niemcy
Partner: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania-Partnerstwo Izerskie – Polska
Oś priorytetowa: Edukacja transgraniczna
Cele i rezultaty projektu: celem projektu jest inwentaryzacja, identyfikacja starych saksońskich i polskich odmian owoców , powstanie sadów modelowych , sadów żywych muzeów , szkolenia z zakresu szczepienia drzew, pielęgnacji sadów, ochrony sadów przed szkodnikami, przechowywania owoców, zastosowania owoców w kuchni, udostepnienie sadów dla mieszkańców i turystów. Zachowanie starych odmian na obszarze realizacji projektu.
Okres realizacji projektu: czerwiec 2019 do kwiecień 2021
Wartość projektu: 461691,80 Euro
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 85%
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Sachsische Landesstiftung Natur und Umwelt realizuje projekt pn. ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” w ramach programu Interreg Polska-Saksonia 2014-2020. Celem projektu jest kształcenie i szkolenie osób młodych i społeczeństwa w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian drzew owocowych oraz pokazanie ich wartości dla turystycznego i ekonomicznego rozwoju pogranicza.
Tradycyjne sady owocowe to charakterystyczne elementy otwartego krajobrazu kulturowego. Są to ważne biotopy, które łączą ze sobą obszary zamieszkałe, grunty orne i obszary leśne, i dzięki temu umożliwiają wymianę gatunków oraz ich przetrwanie. W istotnym stopniu dają również możliwość doświadczania przyrody oraz przyczyniają się do poprawy atrakcyjności regionu.
Aktualne starania związane z objęciem ich ochroną, inicjatywy osób prywatnych, stowarzyszeń i zrzeszeń w celu uświadamiania, zachowania i spowolnienia postępujących strat oraz ich różnorodności gatunkowej i odmianowej, jednak nie były w stanie ich zatrzymać. Nadal spotykamy się z wycinką drzew owocowych starych odmian. Ze względu na konieczność pielęgnowania i wykorzystania niezbędnej wiedzy specjalistycznej, której właściciele prywatni i gminy najczęściej nie posiadają, ich ochrona i zachowanie są utrudnione. W obu krajach brakuje młodych specjalistów. W związku z tym celem projektu jest przybliżenie młodym ludziom „zielonej tematyki” i „zielonych zawodów” i przygotowanie dla nich odpowiednich ofert kształcenia i szkoleń. Rozdrobniona struktura tradycyjnych sadów oraz zbiór owoców wymagający dużo czasu i pracy ogranicza ekonomikę gospodarowania i korzystanie z owoców z tradycyjnych sadów. W celu zwrócenia uwagi na wartość trzeba jednak szukać też innych dróg, np. turystycznych i w zakresie edukacji ekologicznej, należy również poprawić stopień zaangażowania społecznego.
W ramach projektu zostaną utworzone 3 sady modelowe, jeden sad jako muzeum, tam będą zgromadzone odmiany służące do pozyskiwania zrazów i prowadzone szkolenia dla mieszkańców z zakresu zakładania sadów, posadzone zostaną drzewa, które służyć będą okolicznym mieszkańcom i turystów. Drzewa zostaną opatrzone kodami QR co pozwoli odwiedzającym korzystać z aplikacji mobilnej, w której zawarte będą informacje o danym gatunku drzewa i jego owocach. Przeprowadzone zostaną bezpłatne szkolenia i warsztaty dla osób zainteresowanych ochroną, pielęgnacją i szczepieniem drzew, przechowywaniem owoców oraz zakładaniem sadów owocowych. Przeprowadzona zostanie analiza odmian genetycznych drzew znajdujących się na naszym obszarze. Zebranie informacje posłużą do opracowania i wydania dwujęzycznego studium o starych odmianach polskich i saksońskich drzew owocowych.
Zapraszamy do współpracy wszystkie osoby zainteresowane tematem starych odmian drzew owocowych oraz mieszkańców obszaru LGD a zwłaszcza powiatu lwóweckiego , lubańskiego które są zainteresowane udziałem w projekcie i którzy posiadają na obszarze swoich posesji stare drzewa owocowe.
Jeśli jesteś ciekawy jakie gatunki jabłek rosną na Twoich drzewach, chcesz poznać ich odmiany i właściwości to zapraszamy do kontaktu!
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji lub nie możesz przyjechać osobiście zapraszamy do kontaktu:
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Partnerstwo Izerskie”
Ubocze 300, 59-620 Gryfów Śląski
Kom. 603 087 441
promocja@lgdpartnerstwoizerskie.pl
Anegdoty i historyjki związane ze starymi drzewami owocowymi z obszaru LGD
W ramach projektu ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” stowarzyszenie chce wydać studium o odmianach, w którym znajdą się informacje o zidentyfikowanych na naszym obszarze starych odmianach drzew owocowych. Ponadto w studium chcemy zamieścić ciekawe historyjki i anegdoty związane ze starymi drzewami. Może u kogoś z Państwa rośnie drzewo, które zostało posadzone dawno temu z jakiejś ważnej okazji lub podczas jakiegoś wydarzenia, a może jakaś jabłonka pamięta wyjątkową historię miłosną i jest z nią kojarzona? Jesteśmy bardzo ciekawi Państwa historii!
Dlatego zachęcamy do przesyłania anegdot, historii czy opowieści na adres email: promocja@lgdpartnerstwoizerskie.pl – mile widziane również zdjęcie drzewa!
SZKOLENIE MODUŁ IV – SZCZEPIENIE DRZEW
Niestety w związku z pandemią i obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd – szkolenia nie odbyły się w planowanych terminiach. Prawdopodobnie zostaną przesuniete na miesiąc lipiec. Będziemy Państwa informować e-mailowo lub telefonicznie.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 603-087-441
lub za pośrednictwem skrzynki email: promocja@lgdpartnerstwoizerskie.pl
Święto Sadowników i Winiarzy 18/10/2020 Ostritz
W przedostatni weekend października, Partner naszego projektu Stowarzyszenie LANu zorganizowało kolejna edycję święta sadowników – podczas wydarzenia odbywały się warsztaty, prelekcje i wykłady. Pośród klasztornych zabudowań St. Marienthal w Ostritz można odwiedzić stoiska z produktami ,,prosto z sadu”. Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Izerskie było uczestnikiem tegorocznej edycji. Niestety w związku z pandemią i narastającą liczbą zakażeń nie mogliśmy zebrac grupy osób tak jak było to zaplanowane. Udało nam się zebrać produkty od lokalnych wytwórców i zaprezentować nasze regionalne stoisko, na którym można było zakupić miody, wyroby z lawendy oraz herbatki ziołowe.
Szkolenia III moduł
W dniach 9-12.10.2020 Stowarzyszenie zorganizowało kolejny moduł szkoleń w ramach projetu ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym. Tym razem szkolenia poprowadził dla nas pan Grzegorz Hodun z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Szkolenia obejmowały tematykę związaną z przechowywaniem, przetwarzaniem i zbiorem owoców, zakładaniem sadów oraz oznaczaniem owoców. Podczas szkolenia uczestnicy mogli zapoznać się z zasadami oceny owoców oraz poznać odmiany jabłoni. Szkolenia zostały przeprowadzone z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Dziękujemy wszystkim za udział. Kolejne szkolenia wiosną 2021 r. Zapraszamy do śledzenia naszej strony.
DNI POMOLOGÓW BAD MUSKAU 18.09.2020
OZNACZANIE OWOCÓW
W piątek 18 września Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Izerskie brało udział w kolejnej edycji Dni Pomologów organizowanym przez niemieckiego Partnera Stopwarzyszenie LANu. Dzień rozpoczął się od wykładu na na temat omian roku i ich sadzenia, następnie Pan Grzgorz Hodun wprowadził uczestników w temat oznaczania odmian owoców i rozpoczęły się zajęcia praktyczne. Uczestnicy byli podzieleni na 3 grupy i pod okiem pomologów z Niemiec, Czech i Polski uczyli się rozpoznawać i oznaczać odmiany. W Oranżerii przy Zamku Bad Muskau mogliśmy podziwiać wystawę dawncyh odmian owoców. W tym roku również zawieźliśmy zebrane od mieszkańców obszaru LGD jabłka i gruszki do oznaczenia, łącznie 84 próby owoców. Dodatkowo z naszego obszaru Pan Krzysztof Strzeliński zebrał owoce z terenu gminy Zgorzelec i przywiózł do oznaczenia 80 prób. W związku z tym, że prób było bardzo dużo na wyniki oznaczenia musimy jeszcze poczekać. Bardzo prosimy te osoby, które dostarczyły nam owoce, o cierpliwość. Jak tylko będziemy mieli wyniki od razu się z Państwem skontaktujemy. Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia.
OZNACZANIE OWOCÓW – DNI POMOLOGÓW w BAD MUSKAU 18-20.09.2020 r.
Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Izerskie dnia 18.09.2020 r. będzie uczestniczyło w Dniach Pomologów w Bad Muskau. Podobnie jak w zeszłym roku i tym razem zbierzemy owoce i oddamy je do oznaczenia. Owoce zostaną poddane identyfikacji przez trzech pomologów z: Niemiec, Czech i Polski. Jeżeli jesteś posiadaczem drzew owocowych (jabłonie i grusze) i chcesz poznać nazwę odmiany owoców ze swojego sadu zapraszamy do biura LGD Partnerstwo Izerskie. Zbierzemy owoce i zawieziemy do identyfikacji. Owoce należy dostarczyć dnia 17.09.2020 w godzinach od 8.00 do 15.00.
Jak zebrać i przygotować owoce do identyfikacji?
Zebrane owoce należy zapakować i opisać za pomocą karty karta do oznaczenia owocow.
W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu:
Ubocze 300, 59-620 Gryfów Śląski
Kom. 603 087 441
promocja@lgdpartnerstwoizerskie.pl
Środkowoeuropejskie Dni Pomologów
„Orzechy, owoce jagodowe i wiele więcej“
18 – 20.09.2020 w Bad Muskau
W imieniu naszego niemieckiego Partnera zapraszamy na Dni Pomologów w dniach 18-19.09.2020 w Bad Musaku. Podczas wydarzenia zaplanowano znakowanie owoców oraz przeprowadzenie warsztatów z oznaczania, a także bardzo ciekawe prelekcje na temat różnych gatunków owoców i nie tylko. Poniżej w programie znajdują się wszystkie informacje. Ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy o zgłaszanie się przy pomocy załączonego formularza rejestracyjnego. Fax: +49 351 81416-666; e-mail: Katrin.Schubert@lanu.sachsen.de
Ze względu na przepisy dotyczące higieny, liczba uczestników jest ograniczona do 30 w piątek i 50 w sobotę. Na wypadek, gdyby nie udało się utrzymać obowiązującego dystansu społecznego, należy zabrać ze sobą własną maseczkę. Obowiązują wymagania zgodnie z planem higieny LaNU.
Można przywieźć własne próbki odmian. W wydarzeniu będą uczestniczyli tłumacze.
Anmeldeformular Pomologentage 2020_pl
Realizacja kursów szkoleniowych – SADY
Za nami dwa intensywne i długie weekendy podczas, których zorganizowaliśmy 8 wydarzeń edukacyjnych dla społeczeństwa w ramach projektu ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” realizowanym z programu Interreg Polska – Saksonia. Szkolenia odbyły się w dniach od 24 lipca do 3 sierpnia w Uboczu, Lubomierzu, Gozdaninie, Zarębie i Henrykowie Lubańskim. Każdy dzień składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej w sadzie. Szkolenia poprowadziły Panie dr Ewelina Gudarowska i dr Marta Czaplicka – Pędzich z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczestnicy zapoznali się z zasadami pielęgnacji sadów, nabyli umiejętności cięcia letniego oraz poznali ekologiczne sposoby dbania o drzewa owocowe. Każda z osób miała również możliwość wysłuchania wykładu o okulizacji drzew owocowych i przećwiczenia indywidualnie dwóch sposobów okulizacji pod okiem prowadzących. Do dyspozycji uczestników były zakupione przez Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Izerskie sprzęty robocze i narzędzia, w tym piły, sekatory i noże do okulizacji.
Serdecznie dziękujemy: właścicielom sadów, którzy udostępnili nam powierzchnie szkoleniowe, wszystkim uczestnikom za aktywność i zaangażowanie oraz Paniom prowadzącym za ogrom przekazanej wiedzy i doświadczenia podczas szkoleń.
Jesienią planujemy realizację kolejnych modułów szkoleniowych w ramach projektu dlatego zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej.
KURSY SZKOLENIOWE – BRANŻA SADOWNICZA
Kolejnym działaniem jaki będziemy realizować w ramach naszego projektu jest cykl szkoleń, który podzielony został na 4 moduły:
I moduł – Pielęgnacja sadów i ekologia
II moduł – Okulizacja
III moduł – Zbiór i przechowywanie owoców
IV moduł – Szczepienie (przeszczepianie starych drzew)
Kursy podzielone będą na dwie części: teoretyczną (2 godziny) i praktyczną (2 godziny). Podczas kursów uczestnicy nabędą wiedzę związaną z pielęgnacją drzew owocowych, przycinaniem gałęzi, ekologiczną ochroną przed chorobami i szkodnikami, pobieraniem zrazów, szczepieniem, okulizacją, itp. Szkolenia prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Każda osoba uczestnicząca w spotkaniach otrzyma certyfikat. Udział w szkoleniach będzie bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Niedługo udostępnimy państwu formularz zgłoszeniowy oraz harmonogram szkoleń. Wstępnie planujemy przeprowadzić Moduł I i II na przełomie lipca i sierpnia, Moduł III – przełom września i października oraz Moduł IV – marzec – kwiecień 2021.
Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz do kontaktu telefonicznego: 603-087-441 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: promocja@lgdpartnerstwoizerskie.pl
ZAŁOŻENIE TRADYCYJNYCH SADÓW MODELOWYCH NA OBSZARZE LGD!
W ramach projektu ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” zaplanowano utworzenie 3 sadów modelowych i jednego banku genów na wolnym powietrzu. Sady zostały założone w Świeradowie-Zdroju, Lubomierzu i w Grudzy. Niestety w związku z pandemią koronawirusa nie mogliśmy włączyć w sadzenie drzew dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców jak to było pierwotnie planowane. Mamy jednak nadzieję, że te grupy będą mogły skorzystać z udziału w szkoleniach i innych działaniach jakie będziemy realizować w najbliższym czasie oraz podczas zakładania ostatniego sadu w Tarczynie, które zaplanowaliśmy we wrześniu tego roku.
Sady założono na podstawie planów jakie przygotował nam specjalista z dziedziny sadownictwa Pan Grzegorz Hodun. W sadach znalazły się następujące odmiany:
– Witos,
– Galloway Pepping,
– Zetka,
– Falchs Gulderling,
– Niezrównane Peasgooda,
– Reneta Kulona,
– Ananas Berżenicki,
– Kalterer Bohmer,
– Złotka Kwidzyńska,
– Antonówka Suw,
– Reneta Brownless,
– Anis,
– Hagedornapfel,
– Luikenapfel,
– Antonówka Półtorafuntowa,
– Weisser Winter Teffetapfel
– Kronselska
– Kosztela Żółta
– Szara Reneta
– Topaz
– Papierówka.
Na posadzonych drzewkach zostaną zaszczepione nasze lokalne stare odmiany, które zostaną zidentyfikowane i ocenione pomologicznie. Drzewka zostaną zabezpieczone przed zniszczeniem przez dzikie zwierzęta.
Sady służyć będą jako miejsca edukacji i są częścią wspólnej infrastruktury edukacyjnej. Powierzchnie modelowe zostały wybrane w taki sposób, żeby nastąpiło możliwie dobre pokrycie regionu wsparcia powierzchniami modelowymi. Dla wszystkich, modeli zgodnie z jednolitym schematem, mają zostać opracowane koncepcje długoterminowej pielęgnacji i wykorzystania. Dla wszystkich powierzchni modelowych zostaną zakupione w celu późniejszych działań edukacyjnych zestawy sprzętów roboczych, zgodnie z zapotrzebowaniem.
Stare drzewostany czereśniowe i wiśniowe na obszarze LGD!
AKTUALIZACJA!
Niestety w związku z pandemią koronawirusa i obostrzeniami nałożonymi przez rząd – nie udało nam się zrealizować poniższego działania. Informujemy zatem, że mamy nadzieję powrócić do tego w przyszłym roku na wiosnę.
Drodzy miłośnicy owoców – w ramach projektu Interreg „Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym”,realizowanego we współpracy z niemieckim stowarzyszeniem LANu, mamy zadanie, w ramach którego chodzi o zewidencjonowanie w regionie Pogórza Izerskiego drzewostanów owocowych oraz starych odmian owoców. Z jednej strony chodzi o ewidencję samych drzewostanów, ich stanu pielęgnacyjnego itd., ale szczególnie poszukujemy jeszcze istniejących drzew starych odmian, które są zagrożone i mogą zostać utracone w najbliższej przyszłości. Obecnie chcielibyśmy zewidencjonować stare drzewostany czereśniowe i wiśniowe w naszym regionie.
Może są gdzieś jeszcze stare pojedyncze drzewa, które są cenne, a może nawet aleje oraz sady, które Państwo znacie i w których byłoby interesujące oznaczenie odmian?Stary oznacza tu lata 60-te lub jeszcze wcześniejsze. Nasadzenia po zmianach politycznych są najczęściej mało interesujące, ponieważ wtedy sadzono tylko asortyment standardowy – przynajmniej w Niemczech. Szczególnie interesujący przy oznaczaniu czereśni i wiśni oraz ich starych, regionalnych cech charakterystycznych, byliby „świadkowie czasu”, którzy mogliby o nich opowiedzieć. W związku z tym pytanie, kto
z Państwa zna jeszcze ludzi, którzy już wcześniej zajmowali się drzewami, pielęgnowali je
i wykorzystywali oraz znają związane z nimi historie? Także te historie chcemy zebrać
i byłyby one bardzo pomocne dla pani ekspert zajmującej się oznaczaniem czereśni i wiśni!
W tym roku będziemy mieli wsparcie pani dr Braun-Lüllemann przy przeglądaniu interesujących drzewostanów czereśniowych/wiśniowych.Oczywiście, musimy mieć informacje o istniejących drzewostanach, aby w czasie zbiorów móc przyjechać z panią ekspert do miejsc, w których odmiany nie są znane! W tym celu pilnie potrzebujemy Waszej pomocy, od miejscowych ludzi, którzy znają swój teren! Być może nie będzie możliwe oznaczenie wszystkich interesujących drzew w tym kontekście, ale aktualny spis jest z pewnością dobrą podstawą do dalszej pracy nad tym tematem w innych projektach! Dlatego bardzo będziemy się cieszyli z aktywnego udziału przy ewidencjonowaniu!
Pani Braun-Lüllemann przyjdzie podczas dojrzewania wczesnych odmian średnio-wczesnych lub późnych odmian wczesnych, 3 / 4 tydzień czereśniowy, mniej więcej między 7 a 15 czerwca. Wcześniejsze odmiany mogą być przechowywane jako próbki w lodówce.
Czereśnie kwitną. Kolejność dat kwitnienia w dużej mierze odpowiada kolejności zbiorów – bardzo pomocneprzy klasyfikacji czasu dojrzewania poszczególnych drzewbyłoby odnotowanie dat pełnego kwitnienia – informacje przybliżoneteż z pewnością pomogą. Słyszałam już, żewszystkie drzewa zaczęły kwitnąć prawie jednocześnie ze względu na ciepłą pogodę. Jeśli w danym miejscu są znane odmiany, bardzo pomocne byłoby również odnotowanie ich dat kwitnienia, ponieważ wtedy mogłyby służyć jako orientacja.
Z doświadczenia pani ekspert wynika, że najbardziej interesujące są odmiany wczesne.
Mamy nadzieję na aktywny udział w poszukiwaniach! Prosimy o przekazanie tej prośby innym zainteresowanym, którzy mogliby pomóc nam w poszukiwaniach!
Jeśli macie Państwo pytania zachęcamy do kontaktu.
Spotkanie Partnerów i Grupy Roboczej 15.01.2020 r.
Realizacja projektu ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” zakłada regularne spotkania Partnerów i Grupy Roboczej. W związku z tym 15 stycznia 2020 w Centrum Ekologicznym Natura 2000 ,,Izerska Łąka” odbyło się spotkanie z Partnerem projektu Stowarzyszeniem Sachsische Landesstiftung Natur und Umwelt, które reprezentowały Katrin Weiner, Silke Lesemann i Katrin Schubert. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia – Pani Ewelina Gudarowska, Pani Marta Czaplicka i Pan Jan Krężel, Stowarzyszenie Bystry Strumień z Gozdanina reprezentowanym przez Pana Krzysztofa Strzelińskiego, Pani Dorota Marek – Dyrektor Stacji Kultury, Pani Katarzyna Rzeczkowska – reprezentująca Centrum Ekologiczne Natura 2000 ,,Izerska Łąka”, przedstawiciel Fundacji OP Enheim Pan Volkmar Umlauft oraz tłumacz Pani Karolina Larek-Drewniak. Podczas spotkania omówiono bieżące sprawy związane z projektem oraz kolejne etapy jakie będziemy wspólnie realizować. Podczas spotkania uczestnicy poznali się, wymienili doświadczeniami oraz zaplanowali dalsze działania związane z projektem. Na koniec Pani Katarzyna Rzeczkowska oprowadziła Gości po ,,Izerskiej Łące”, następnie odwiedziliśmy Czarci Młyn, gdzie o historii opowiedział nam Pan Karol Wilk.
,,Konferencja roczna na temat zachowania starych odmian owoców” 10-11.01.2020 r.
W ramach realizowanego przez nas projektu ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” w dniach 10-11 stycznia 2020 braliśmy udział w ,,Konferencji rocznej na temat zachowania starych odmian owoców”, która miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Spotkań St. Marienthal w Ostritz. Podczas konferencji poruszano tematy związanie z ochroną i odmianami starych drzew owocowych. Wieczorem uczestnicy konferencji zapoznali się i zasmakowali regionalnego menu oraz degustowali lokalne destylaty owocowe. Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Izerskie zaprezentowało swój udział w projekcie przedstawiając miejsca, w których zostaną założone sady modelowe oraz instytucje, które będą odpowiedzialne za utrzymanie i pielęgnację sadów. Swoją prezentację wygłosiła również Pani Katarzyna Rzeczkowska, która reprezentowała Centrum Ekologiczne Natura 2000 ,,Izerska Łąka”. Razem z nami udział w konferencji wzięło również Stowarzyszenie ,,Bystry Strumień”, którego reprezentantem jest pan Krzysztof Strzeliński.
Spotkanie partnerów i grupy roboczej – Ubocze 19.10.2019 r.
W sobotę 19 października w siedzibie Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Izerskie w Uboczu odbyło się spotkanie grupy roboczej i partnerów projektu ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” z panem Grzegorzem Hodunem z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Podczas spotkania zaprezentowano i omówiono cele, zadania i działania jakie będą realizowane do roku 2021 w ramach projektu. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Gminy Świeradów-Zdrój, Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz, Fundacji OP ENHEIM, Stowarzyszenia Bystry Strumień, Lawendy Izerskiej oraz Stowarzyszenia Razem Więcej. Dzień wcześniej Pan Grzegorz Hodun odwiedził miejsca, w których rosną stare drzewa owocowe, dokonał dokumentacji zdjęciowej, częściowej identyfikacji oraz pobrał z nich zrazy. Aktualnie czekamy na opracowanie, w którym zawierać się będzie opis naszych odmian.
Bad Muskau, 27-09-2019
Środkowoeuropejskie Dni Pomologów
,,Dzikie owoce i rzadkie gatunki owoców”
Bad Muskau 27.09.2019 r.
Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Izerskie w ramach realizacji projektu ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” uczestniczyło w Środkowoeuropejskich Dniach Pomologów w Bad Muskau w dniu 27 września 2019 r. Podczas tego dnia odbyły się bardzo ciekawe konferencje na temat dzikich i rzadkich gatunków owoców. Po konferencji niemieccy i polscy pomologowie oznaczyli przywiezione przez nas owoce. W sumie zebraliśmy 15 różnych gatunków jabłoni. Część z nich okazała się starymi odmianami.
O projekcie…
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Sachsische Landesstiftung Natur und Umwelt realizuje projekt pn. ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” w ramach programu Interreg Polska-Saksonia 2014-2020. Celem projektu jest kształcenie i szkolenie osób młodych i społeczeństwa w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian drzew owocowych oraz pokazanie ich wartości dla turystycznego i ekonomicznego rozwoju pogranicza.
Tradycyjne sady owocowe to charakterystyczne elementy otwartego krajobrazu kulturowego. Są to ważne biotopy, które łączą ze sobą obszary zamieszkałe, grunty orne i obszary leśne, i dzięki temu umożliwiają wymianę gatunków oraz ich przetrwanie. W istotnym stopniu dają również możliwość doświadczania przyrody oraz przyczyniają się do poprawy atrakcyjności regionu.
Aktualne starania związane z objęciem ich ochroną, inicjatywy osób prywatnych, stowarzyszeń i zrzeszeń w celu uświadamiania, zachowania i spowolnienia postępujących strat oraz ich różnorodności gatunkowej i odmianowej, jednak nie były w stanie ich zatrzymać. Nadal spotykamy się z wycinką drzew owocowych starych odmian. Ze względu na konieczność pielęgnowania i wykorzystania niezbędnej wiedzy specjalistycznej, której właściciele prywatni i gminy najczęściej nie posiadają, ich ochrona i zachowanie są utrudnione. W obu krajach brakuje młodych specjalistów. W związku z tym celem projektu jest przybliżenie młodym ludziom „zielonej tematyki” i „zielonych zawodów” i przygotowanie dla nich odpowiednich ofert kształcenia i szkoleń. Rozdrobniona struktura tradycyjnych sadów oraz zbiór owoców wymagający dużo czasu i pracy ogranicza ekonomikę gospodarowania i korzystanie z owoców z tradycyjnych sadów. W celu zwrócenia uwagi na wartość trzeba jednak szukać też innych dróg, np. turystycznych i w zakresie edukacji ekologicznej, należy również poprawić stopień zaangażowania społecznego.
W ramach projektu zostaną utworzone 3 sady modelowe, jeden sad jako muzeum, tam będą zgromadzone odmiany służące do pozyskiwania zrazów i prowadzone szkolenia dla mieszkańców z zakresu zakładania sadów, posadzone zostaną drzewa, które służyć będą okolicznym mieszkańcom i turystów. Drzewa zostaną opatrzone kodami QR co pozwoli odwiedzającym korzystać z aplikacji mobilnej, w której zawarte będą informacje o danym gatunku drzewa i jego owocach. Przeprowadzone zostaną bezpłatne szkolenia i warsztaty dla osób zainteresowanych ochroną, pielęgnacją i szczepieniem drzew, przechowywaniem owoców oraz zakładaniem sadów owocowych. Przeprowadzona zostanie analiza odmian genetycznych drzew znajdujących się na naszym obszarze. Zebranie informacje posłużą do opracowania i wydania dwujęzycznego studium o starych odmianach polskich i saksońskich drzew owocowych.
Zapraszamy do współpracy mieszkańców obszaru LGD a zwłaszcza powiatu lwóweckiego , lubańskiego które są zainteresowane udziałem w projekcie i którzy posiadają na obszarze swoich posesji stare drzewa owocowe.
Jeśli jesteś ciekawy jakie gatunki jabłek rosną na Twoich drzewach, chcesz poznać ich odmiany i właściwości to zapraszamy do kontaktu!
Owoce zostaną poddane analizie, którą dokonają polscy i niemieccy pomolodzy podczas ,,Środkowoeuropejskich Dni Pomologów”.
Możesz dostarczyć nam swoje owoce bezpośrednio do biura LGD do dnia 26.09.2019r. do godziny 15.00