Kontakt

O nas

Pogórze Izerskie – rozmaitość doznań, bogactwo krajobrazu, szansa dla przedsiębiorczych

 

Pogórze Izerskie w  rozumieniu geograficznym, to obszar – w pewnym uproszczeniu – zamknięty od zachodu doliną Nysy Łużyckiej, od wschodu – doliną Bobru łączącą się z Pogórzem Kaczawskim, od północy – siecią dróg na wysokości Bolesławca, od południa Górami Izerskimi.

 

Ale taki opis nie oddaje niczego poza wskazaniem terenu. Dla każdego, kto tu przyjeżdża Pogórze jest czymś innym. Z pewnością wzbudza podziw aktywność gospodarstw agroturystycznych, które tu powstawały i powstają w szybkim tempie, reprezentują niespotykaną gdzie indziej rozmaitość form i imponują zaradnością swoich właścicieli.

 

Dla miłośników historii Pogórze jest terenem, w którym istnieje do dziś trudna do opisania liczba oryginalnych zabytków; zamków, pałaców, dworów, ale i świątyń, czy obiektów wykraczających poza możliwość skwitowania ich jednym słowem, bo jak nazwać JEDYNY w Europie słup Poczty Saskiej, zachowany do dziś?

 

Przed znawcami przyrody otwiera się tu istny raj. Poczynając od symbolu Stowarzyszenia – to znaczy najstarszego w całej Polsce drzewa, cisa rosnącego w Henrykowie Lubańskim, liczącego wedle dendrologów ok. 1300 lat, przez pozostałości wulkanów, odkrywki geologiczne bazaltów, piaskowców, glinek, piasków, czy piaskowców, z których zbudowano wiele najbardziej okazałych obiektów, począwszy od Bramy Brandenburskiej w Berlinie, skończywszy na bankach w krajach Ameryki Południowej.

Zadzwoń do nas 603 087 205 lub
Napisz